ABD ve Japonya BM’ye nükleer silahları durdurma tasarısı sundu

ABD ve Japonya, devletlerin uzayda dünyanın yörüngesine, nükleer veya diğer silahları yerleştirme planlarına karşı adım attı.

İki ülke, bu silahların geliştirilmemesi çağrısı yapan karar tasarısını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) sundu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, BMGK’da “nükleer silahlardan arındırılmaya” ilişkin oturumda konuşma yaptı.

Dış Uzay Anlaşması kapsamında devletlerin sorumluluklarını yerine getirmesi çağrısı yapan Thomas-Greenfield “nükleer silahların Dünya’nın yörüngesine yerleştirilmesinin tehlikeli ve kabul edilemez olacağını” söyledi.

Thomas-Greenfield, BMGK’ye, Japonya ile ortak bir karar tasarısı sunduklarını aktardı.

Japonya Dışişleri Bakanı Kamikava Yoko da oturumda dış uzayda, barışın önemini vurgulayarak bu konudaki yasal yükümlülüklere uyulması gerektiğini belirtti.

GUTERRES’TEN “OPPENHEİMER” DEĞERLENDİRMESİ

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de “son dönemlerde jeopolitik gerilimlerin nükleer savaş riskini artırdığını” belirtti.

Atom bombasının geliştirilmesi sürecini anlatan ABD yapımı “Oppenheimer” filmine değinen Guterres, “İnsanlık ikinci bir Oppenheimer’dan sağ çıkamaz” ifadesini kullandı.

Aralarında ABD ve Rusya’nın da bulunduğu yaklaşık 114 ülkenin imzaladığı 1967 tarihli Dış Uzay Anlaşması, uzaya nükleer silahların veya diğer kitle imha silahlarının yörüngeye yerleştirilmesini yasaklıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x