Kabak çekirdeğinin kabuğu şifa deposu çıktı. O problemi kökten bitiriyor

Çekirdek çıtlamak Türk insanın olmazsa olmazlarından. Paket paket ya da kuruyemişçiden alınan kilolarca çekirdek arkadaş ortamında keyifle tüketiliyor. Kabukları da çöp kutusuna atılıyor.

Oysa kabak çekirdeğinin kabuklarının şifa deposu olduğu belirtiliyor. Kabak çekirdeğinin iç kısmı tam bir vitamin ve mineral deposu. Özellikle A, C ve E vitamin deposu olan kabak çekirdeği potasyum, demir ve kalsiyum minerallerini bolca içerir.

Kabak çekirdeği şifa deposudur. Kabak çekirdeği genellikle kabuğundan ayrılarak tüketilir. Ancak kabak çekirdeğini, kabuğuyla birlikte tüketmek sağlık açısından çok faydalıdır.

Çünkü lif, protein, sağlıklı yağlar, vitaminler ve minerallerin adeta etkileşime girerek etkisine zirve yaptırıyor. Kabuktaki lifler sindirim sağlığını destekler ve aynı zamanda tokluk hissi verir.

Lif kolesterolü de düşürüp, kan şekeri seviyelerini dengeleyerek diyabet riskini en aza indirir. Kabak çekirdeğinin kabuğu ayrıca protein kaynağıdır. Protein kas sağlığının korunmasında önemli rol oynar. Yıpranmış vücut dokularını onarır enerjinize enerji katar.

Ayrıca kabak çekirdeği kabuğunun yağları beyin fonksiyonlarını destekler, bağışıklık sistemini güçlendirir ve cilt sağlığına zirve yaptırır. Böbrek taşı oluşumunu önler, kanser hastalıkları riskini azaltır ve kalp sağlığını adeta duvar gibi güçlendirir.

Kabak çekirdeği kabuğunda bulunan magnezyum kas ve sinir fonksiyonları için hayati önem taşır. Potasyum ise sıvı dengesini düzenler. Ayrıca, kabak çekirdeğinin kabuğu, çeşitli vitaminler içerir.

B vitamini kompleksi ise enerji üretimine katkı sağlar ve sinir sistemi sağlığını korur. Kabak çekirdeğini kabuğuyla tüketerek tüm bu güçlü faydalardan yararlanabilirsiniz.

Not: Kabak çekirdeğinin kabuğunu yemeden önce uzman bir hekime danışmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x